Atrakcje

Atrakcje w bliskiej okolicy Pola Namiotowego Głęboczek

s

Rezerwat Galwica

Ścisły, torfowiskowy rezerwat przyrody, w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie szczycieńskim w gminie Jedwabno, na zachodnim brzegu jeziora Sasek Mały. Zajmuje powierzchnię 95,09 ha. Został utworzony w 1958 r. Obejmuje rozległe torfowisko niskie i przejściowe, będące miejscem występowania wielu rzadkich i ginących roślin. Rosną tu m.in.: turzyca obła, turzyca tunikowa, turzyca gwiazdkowa, lipiennik Loesela, listera jajowata, storczyk Traunsteinera, kruszczyk błotny, gwiazdnica grubolistna, wierzba borówkolistna. Jest to także miejsce gniazdowania wielu ciekawych i rzadkich gatunków ptaków np.: żurawia, cietrzewia, cyraneczki, orlika krzykliwego, kureczki nakrapianej, gągoła, bekasa kszyka. Również ciekawy jest świat motyli, reprezentowany przez wiele rzadkich gatunków, związanych z torfowiskami i bagnami.

Spływy Łyną

jedną z przepięknych mazurskich rzek – to ciekawy pomysł na spędzenie czasu wolnego z rodziną lub przyjaciółmi. Szlak jest bezpieczny i łatwy do pokonania nawet dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z wyprawą na kajak. Rzeka ma długość 160 km, więc warto zastanowić się, jaki wariant wybrać – jeden z odcinków, kilka z nich czy całość trasy. Warto wspomnieć, że Łyna jest dość ciekawą rzeką. Z łagodnej rzeki nizinnej zamienia się miejscami w wartką rzekę górską, na której gdzieniegdzie można natrafić na kłody lub głazy. Spływ Łyną to doskonała okazja na obserwację otaczającej przyrody, m.in. lasu miejskiego w Olsztynie, łąk, lasów czy śródleśnych jezior.

Planetarium w Olsztynie

Na zwiedzających czeka moc atrakcji wsparta najnowocześniejszymi technologiami. W Planetarium znajduje się sala projekcyjna, w której oglądający spędzą niesamowite chwile oko w oko z kosmosem i jego zakamarkami. Wszystkie filmy posiadają również angielską ścieżkę dźwiękową, a niektóre niemiecką, francuską lub rosyjską – przy zakupie biletów należy poprosić o słuchawki z odpowiednią wersją językową. W obrębie obiektów Planetarium znajduje się także Obserwatorium, które jest zlokalizowane w przepięknym zabytkowym budynku wieży ciśnień. Niezwykłe pokazy nocnego nieba, poszukiwanie meteorytów, a także interesująca ekspozycja ulokowana w budynku z pewnością wniosą ogromną dawkę wiedzy i nie pozwolą się nudzić nawet przez chwilę.

Zamek kapituły - Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie działa od 1945 roku. Jego siedzibą jest ładny XIV-wieczny gotycki zamek, który jest obecnie jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni w Polsce. Na początku XVI wieku w zamku mieszkał Mikołaj Kopernik jako jego zarządca. Na ścianie krużganka znajduje się astronomiczna tablica z 1517 roku, prawdopodobnie wykonana przez samego wielkiego mistrza. To wyjątkowy okaz o bezcennej wartości. Muzeum skupia się na przeszłości regionu w dziedzinie nauki i sztuki. Po przyjeździe warto zwrócić uwagę na eksponaty archeologii, sztuki starożytnej i współczesnej, historii i numizmatyki, rzemiosła artystycznego, literatury czy kultury ludowej. Ciekawe zbiory obejmują rzeźbę gotycką, malarstwo religijne Warmii, portrety holenderskie, wyroby armatnio-dzwonowe, grafikę współczesną itp.

Wielbark - 10 min.

Narty - 15 min.

Szczytno - 35 min.

Mikołajki - 1g. 20 min.

Jedwabno - 5 min.

Olsztyn - 50 min.

Nidzica - 35 min.

Okolica

Pole Namiotowe Głęboczek jest położone w bardzo dobrej lokalizacji.

a